• Ciociaria

   Nieopodal Rzymu w samym sercu włoskiego buta znajduje się kraina o nazwie Ciociaria. W tłumaczeniu entymologicznym nazwa „ciocia” określa miękkie skórzane obuwie wiązan...
 • Mauritius

  Ciekawe fakty - Mauritius Mauritius, którego oficjalna nazwa to Republika Mauritiusa, jest celem podróży wielu ludzi na całym świecie. Wyspa ta, położona na Oceanie Indyjskim, w...
 • Wyspy Liparyjskie

   Ze środkowego wybrzeża Kalabrii, szybką łodzią w około 3 godziny dopływa się do archipelagu Wysp Liparyjskich (Eolskich). W programie wycieczkowym po archipelagu, łódź zatrzym...

Mauritius:

Ciekawe fakty - Mauritius

MauritiusMauritius, którego oficjalna nazwa to Republika Mauritiusa, jest celem podróży wielu ludzi na całym świecie. Wyspa ta, położona na Oceanie Indyjskim, w kierunku południowo-wschodnim od Afryki, znajduje się mniej więcej 560 mil na wschód od Madagaskaru. Istnieje wiele interesujących i ciekawych faktów na temat Mauritiusa, a kilka z nich postaramy się zawrzeć w niniejszym artykule. W kraju tym mieszkają ludzi pochodzenia afrykańskiego, francuskiego, azjatyckiego i chińskiego, państwo natomiast stanowi część Wysp Mascarene wraz z innymi wyspami: Réunion i Rodrigues. Mimo, że powierzchnia tego kraju to niewiele mniej niż 1300 mil kwadratowych, Mauritius może pochwalić się charakterystyką wyróżniającą go na tle innych najczęściej odwiedzanych obecnie miejsc na świecie. Kraj ten powstał w wyniku formowania się erupcji wulkanicznych, turystów może zaskoczyć kilkoma rzeczami, o jakich trudno usłyszeć przed zawitaniem w to miejsce.

Ciekawe i zabawne faktów na temat Mauritiusa

 • Bezpieczeństwo, kwestie militarne i policyjne na wyspie sprawowane są przez personel celny, którym dowodzi Komisarz Policji. Wyspa nie posiada własnej rmii stacjonującej na jej terenie.

 • Narodowym zwierzęciem Mauritiusa jest Dodo, gatunek obecnie wymarły. Ptak był obiektem zaciekłych poszukiwań i polowań ze strony wczesnych osadników, ze względu na smaczne mięso i jego ufność powodującą, że polowania były stosunkowo proste.

 • Narodowym kwiatem Mauritiusa jest Trochetia Boutoniana, która jest powszechnie spotykana w okresie od czerwca do października.

 • Początkowo, Mauritius znany był jako Wyspa Revis. Pierwsi ludzie, jacy postawili tutaj stopę byli Portugalczykami, stało się to w 1505 roku. Później wyspę kolonizować zaczęli Holendrzy.

 • Ta wyspa kształtem przypominająca liść, jest najbardziej zaludnioną wyspą afrykańską. W rankingu na najbardziej zaludnione kraje, Mauritius zajmuje 17 miejsce na świecie.

 • Co więcej, państwo to jest najbogatszym i najbardziej rozwiniętym obszarem całej Afryki.

 • Średnia długość życia na Mauritiusie wynosi 73 lata, co oznacza że kraj ten znajduje się w tej klasyfikacji na pierwszym miejscu wśród państw rozwijających się.

 • Około 40% mieszkańców wyspy mieszka w Port Louis, który jest stolicą kraju. Miasto zostało założone przez Francuzów w roku 1736.

 • Mauritius szczyci się jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie; warto wśród nich wymienić plaże Grand Bay, Pereybere, Belle Mare, Blue Bay, La Morne, Tamarin i Flic en Flac. Piękne krajobrazy czynią tą wyspę miejscem bardzo docenianym przez osoby z całego świata szukające pomysłu na wakacje, podróże poślubne.

 • Aapravasi Ghat i Le Morne to dwa miejsca światowego dziedzictwa na Mauritiusie, należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych od 24 kwietnia 1968 roku.

 • Nazwa Mauritius pochodzi od księcia Oranii: Maurice'a de Nassau.

 • Kolory czerwony, niebieski, żółty i zielony widniejące na fladze tego państwa oznaczają: drzewo o nazwie Wianowłostka królewska, Ocean Indyjski, światło niepodległości i promienie słońca oraz roślinność występującą na wyspie.

 • "Ojczyzna", hymn państwowy Mauritiusa został napisany przez Jean Georges Prospera w 1968 roku. Kompozycją zajął się następnie Philippe Gentil, który był członkiem muzycznego zespołu policyjnego na Mauritiusie.

 • Mimo, że język francuski jest podstawowym środkiem komunikacji, oficjalnym językiem kraju jest angielski.

 • Narodowym tańcem Mauritiusa jest "Sega" -  taniec folklorystyczny, który pochodzi z Afryki. W ostatnich latach, tłem dla tej muzyki było połączenie Sega i Reggae. Stąd współcześnie mauretańską muzykę określa się mianem "Seggae".

Oto kilka z najbardziej interesujących faktów na temat Mauritiusa. Mimo że niektóre z nich są znane od dziesięcioleci, niektóre mogą być na prawdę zaskakujące. Fakty te pomogą z pewnością podczas rozwiązywania wszelkiego rodzaju quizów dotyczących tego państwa, będą również pożyteczne, gdy zdecydujemy się odwiedzić ten kraj. Zainteresowani turyści będą dzięki nim wiedzieć, jakie plaże warto odwiedzić i w jaki sposób dobrze zaplanować wypad na tą wyspę. Podsumowanie nasuwa się samo - odwiedzenie Mauritiusa będzie na pewno oznaczało wiele niesamowitych przeżyć.