• Pekin

  Ciekawe fakty o Pekinie Jedno z najsłynniejszych miast na Wschodzie oraz najprawdopodobniej przyszłe centrum finansowe świata - Pekin to cel podróży ludzi chcęcych poznać jak napraw...
 • Filipiny

  Ciekawe fakty na temat Filipin Filipiny leżą na Oceanie Spokojnym i są jednym z najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Oficjalna nazwa tego państwa to Republika Filipin. Filipiny to ...
 • Hong Kong

  Fakty na temat Hongkongu Uważa się, że Hongkong jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miejsc na naszej planecie. Znajduje się on pomiędzy dwoma specjalnymi region administrac...

Ekwador:

Ciekawe fakty na temat Ekwadoru

Oficjalna nazwa tego kraju to Republika Ekwadoru, a mimo że to państwo położone w Ameryce Południowej jest stosunkowo nieduże, możemy wymienić wiele interesujących faktów na jego temat. Tak więc zacznijmy od faktów właśnie. Nazwa tej republiki pochodzi od słowa "equator", które po angielsku oznacza równik. Ten maleńki kraj graniczy od zachodu z potężnym Oceanem Spokojnym, od północy z Kolumbią oraz z Peru od strony południowej i wschodniej. Wycieczka po Ekwadorze byłaby na pewno satysfakcjonująca dla wszystkich, którzy uwielbiają naturę oraz bardzo dużą bioróżnorodność tej części świata. W kraju tym występuje wiele rzadkich odmian ptaków, roślin, owadów i lasów tropikalnych. Nie wspominając oczywiście o Wyspach Galapagos, które są częścią Ekwadoru, ale znajdują się na Oceanie Spokojnym w odległości około 600 mil od stałego lądu. Republika Ekwadoru to niewielki kraj, ale jest domem dla wielu bardzo rzadkich gatunków. Ekwador wydał również na świat wielu znanych i cenionych ludzi.

Kraj ten posiada bardzo ciekawą historię przedstawiającą walkę Ekwadoru o niepodległość, głównie z Hiszpanią, Peru i Kolumbią. Ekwador uzyskał niepodległość od Hiszpanii w roku 1822, natomiast ziemie należące niegdyś do Kolumbii przekazano mu w roku 1830. Obie daty są celebrowane jako święto niepodległości. Poniżej przedstawiamy skrót najciekawszych faktów, które zapewne nie dla wszystkich będą takie oczywiste.

Szybkie fakty

 • Stolica: Quito.
 • Obszar: Około 175,000 mil kwadratowych, łącznie z Wyspami Galapagos.
 • Waluta: Dolar amerykański.
 • Język: Większość mieszkańców mówi po hiszpańsku.
 • Religia: 95% ludności jest wyznania rzymsko-katolickiego.
 • Największe miasto: Guayaquil.
 • Pierwszy Prezydent: Juan José Flores.
 • Narodowe zwierzę: Andyjski kondor.
 • Narodowy kwiat: Róża.
 • Hymn narodowy: Himno Nacional de Ecuador.
 • Krajowe Motto: Po hiszpańsku: "Dios, patria y Libertad", co po polsku oznacza: "Bóg, ojczyzna i wolność".

Kilka interesujących faktów na temat Ekwadoru

 • To drugi najmniejszy kraj w Ameryce Południowej. Jego obszar jest niemal identyczny jak obszar stanu Nevada w USA.
 • Ekwador podzielony jest na 22 prowincje, każda z nich posiada własną stolicę.
 • Miasto stołeczne Quito, oraz trzecie co do wielkości miasto w kraju - Cuenca, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co zawdzięczają swojej ciekawej historii.
 • Ekwador jest jednym z 17 najbardziej różnorodnych krajów na świecie.
 • Piłka nożna jest w tym kraju tak popularna, że często uważa się ją za sport narodowy.
 • Ekwador, razem z Chile, to jedyne kraje Ameryki Południowej, które nie dzielą granicy z Brazylią.
 • Najwyższym szczytem Ekwadoru jest Chimborazo (mierzy 6.310 metrów).
 • Kraj jest podzielony na 4 regiony geograficzne - przybrzeżne niziny, górzyste tereny wyżynne, wschodnie niziny pokryte lasem tropikalnym oraz Wyspy Galapagos.
 • Wyspy Galapagos stały się częścią Ekwadoru w roku 1832.
 • Występuje tutaj ponad 25.000 gatunków drzew i krzewów, 3.800 gatunków kręgowców, 1.550 gatunków ssaków i wiele innych stworzeń typowych tylko dla Ekwadoru.
 • Ekwador jest domem dla bardzo zróżnicowanych etnicznie mieszkańców. 65% ludności jest rasy białej lub pochodzi z rodzin mieszanych. Najwięcej ludności tubylczej mieszka w takich miastach jak Quechua, Otavalenos, Salasacas i Saraguros.

Inne ciekawe fakty

Fakty na temat flagi Ekwadoru:  Ekwadorczycy bardzo cenią sobie niepodległość, a na fladze - w dowód tego - umieścili kolor czerwony symbolizujący krew przelaną przez żołnierzy walczących o wolność. Flaga składa się z trzech poziomych pasów - żółtego, niebieskiego i czerwonego (w kolejności od góry do dołu). Pas żółty, który oznacza różnorodność flory i fauny, jest największy ze wszystkich kolorów - jego szerokość jest dwa razy większa niż pozostałych pasków. Niebieski kolor symbolizuje morze i niebo. Pośrodku flagi znajduje się herb Ekwadoru.

Gospodarka i Handel: Na początku lat 1970 ukształtował się kręgosłup gospodarki - rolnictwo. Produkowane są tutaj różne produkty - takie jak kawa, ziemniaki, prowadzona jest również hodowla owiec. Odkrycie bardzo dużych pokładów ropy naftowej w okolicach Amazonki przyczyniło się do szybszego rozwoju gospodarki tego kraju, uwaga skoncentrowała się na przemyśle petrochemicznym. Ze względu na kilka politycznych kryzysów, Ekwador doświadczył wiele wzlotów i upadków. Mimo, że ostatnimi czasy państwo ma się coraz lepiej, poziom bezrobocia utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

Kuchnia: Ekwadorczycy to miłośnicy dobrej kuchni, ceniący dużą różnorodność dań i posiłków. Wybory kulinarne różnią się w zależności od regionu. Na terenach górzystych ludzi preferują jedzenie wieprzowiny, kurczaka, wołowiny, ziemniaków, razem z kukurydzą i ryżem. Owoce morza są popularnie serwowane w obszarach nadbrzeżnych, najczęściej wybierane są tutaj krewetki i homary. Ekwadorczycy serwują posiłki składające się z trzech dań, obejmujących zupę jako pierwsze danie, wysokobiałkowe pożywienie z mięsa lub ryby jako drugie danie oraz lekkostrawną kolację. Banany, winogrona i brzoskwinie są w Ekwadorze bardzo popularne. Podstawowym pożywieniem ludzi mieszkających w okolicach Amazonki jest tak zwana Yuka.

Flora i fauna: Ekwador jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, zwierząt i roślin. Można tutaj znaleźć mangrowca bagiennego, orchideę, czy lasy deszczowe. Wyspy Galapagos charakteryzują się bardzo bogatą florą i fauną, a największą ich atrakcją są niewątpliwie wielkie żółwie. Na tych wyspach mieszkają również foki, lwy morskie, wieloryby i inne gatunki zwierząt.

Informacje na temat klimatu: W Ekwadorze klimat jest dość zróżnicowany, a na przestrzeni całego roku pogoda zmienia się bardzo często. W pierwszych miesiącach, od stycznia do kwietnia, kraj nawiedzają ciepłe prądy przynoszące gorącą, wilgotną i deszczową aurę. Maj i kolejne miesiące to już klimat bardziej umiarkowany.

Powyżej przedstawiliśmy najbardziej interesujące informacje na temat Ekwadoru. Jest to kraj zdumiewający, na pewno warto odwiedzenia - tym bardziej, że wiele osób nazywa go rajem dla turystów. Co ciekawe, część ludzi nazywa go również miejscem wiecznej wiosny. Mimo, że Ekwador to niewielki kraj, powyższe informacje nie są z pewnością wyczerpujące. Jeśli jesteście ludźmi uwielbiającymi naturalne, piękne krajobrazy - musicie odwiedzić ten kraj.