• Hong Kong

    Fakty na temat Hongkongu Uważa się, że Hongkong jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miejsc na naszej planecie. Znajduje się on pomiędzy dwoma specjalnymi region administrac...
  • Mauritius

    Ciekawe fakty - Mauritius Mauritius, którego oficjalna nazwa to Republika Mauritiusa, jest celem podróży wielu ludzi na całym świecie. Wyspa ta, położona na Oceanie Indyjskim, w...
  • Opolszczyzna – miejsca warte zwiedzenia i zatrzymania się na dłużej

    Opolskie, to województwo, gdzie znajduje się wiele miast, miasteczek, miejsc i obiektów, które warto i należy zobaczyć. Opole, Brzeg, Nysa, Głuchołazy wraz z malowniczymi G&...

Hong Kong:

hongkongFakty na temat Hongkongu

Uważa się, że Hongkong jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miejsc na naszej planecie. Znajduje się on pomiędzy dwoma specjalnymi region administracyjnymi (nazywanymi w skrócie SAR) należącymi do Chin oraz Makau.  Dokładniej, Hongkong położony jest we wschodniej części Azji, na południowym krańcu Chin. Jest znany z bogatego dziedzictwa kulturowego, przepięknej i wysokiej architektury oraz malowniczości. Większość z nas może się pewnie zastanawiać, czy Hongkong to po prostu miasto, obszar, a może osobne państwo. Jednym z najciekawszych faktów dotyczących Hongkongu jest to, że do 1997 roku znajdował się on w administracji Wielkiej Brytanii, a bezpośrednią władzę sprawował tam brytyjski gubernator. W momencie, gdy został przekazany Chinom w roku 1997, w Hongkongu przebywało około 30.000 osób pochodzenia brytyjskiego. Pod względem geograficznym, Hongkong jest częścią Chin, jednak pod względem faktycznym tak nie jest.

Hongkong - podstawowe informacje administracyjne

Ustawa Zasadnicza podpisana pomiędzy Chinami a UK dotyczyła ogólnych kwestii odnoszących się do sposobu administrowania Hongkongiem. Ustawa ta wychodzi z założenia, które streścić można słowami "Jeden Kraj, Dwa Systemy". Właśnie dlatego istnieje tyle nieporozumień dotyczących przynależności i statusu administracyjnego Hongkongu. Zgodnie z ustanowionym prawem, socjalizm obowiązujący w Chinach nie obowiązuje w Hongkongu. Zamiast niego, w regionie stosowane są reguły kapitalizmu. Ustawa Zasadnicza zawiera również klauzule wymagające, by Hongkong posiadał własną walutę i rząd przez co najmniej 50 lat od wspomnianego roku 1997. Właśnie pod tymi względami to miasto jest inne od pozostałych obszarów Chińskiej Republiki Ludowej. Należy jednak pamiętać, że Chiny sprawują kontrolę nad obronnością miasta oraz prowadzą jego politykę zagraniczną, nie angażują się natomiast w kwestie finansów i sprawy socjalne. Przyjrzyjmy się teraz kilku ciekawym faktom na temat Hongkongu.

Hongkong - turystyka i prawo imigracyjne

Mieszkańcy Hongkongu muszą posiadać specjalny, osobny paszport, określany jako paszport HKSAR. Turyści przyjeżdżający do tego miasta z takich krajów jak USA, Australia, Niemcy, Nowa Zelandia, Kanada i Singapur mają możliwość 90-dniowej wizyty nie obarczonej zbędnymi formalnościami. Dla obywateli Wielkiej Brytanii ten okres wydłużony jest do 180 dni, natomiast dla osób pochodzących z Indii wynosi on 14 dni. Każdy, kto chciały przebywać w Hongkongu dłużej niż pozwala na to prawo bezwizowe, musi spełnić wymagania i otrzymać wizę. Co ciekawe, podróż z Hongkongu do Chin również wymaga posiadania wizy. Osoby podróżujące w drugim kierunku potrzebować będą pozwolenia na wjazd i wyjazd z miasta. Poniżej przedstawiamy inne informacje na temat tego miejsca.

Ciekawe fakty dotyczące Hongkongu

★ Ze względu na Ustawę Zasadniczą, walutą obowiązującą w Hongkongu jest dolar hongkoński. Nie jest on akceptowany w innych regionach Chin. Renminbi, oficjalna nazwa waluty Chin, nie może być w celach handlowych używana w Hongkongu, poza kilkoma miejscami.
★ Słowo "Hongkong" odnosi się do znajdującego się w mieście portu, a oficjalna nazwa tego miejsca to Specjalny Region Administracyjny Hongkong.
★ Językami urzędowymi są angielski oraz kantoński, często jednak można spotkać ludzi słabo mówiących po angielsku.
★ W mieści znajduje się 8000 budynków, których wysokość przekracza 14 pięter, a dzięki temu Hongkong uważany jest za miejsce mieszczące największą liczbę wieżowców na świecie.
★ Mimo, że uważa się go za miasto, Hongkong uważany jest za 11 co do wielkości gospodarkę handlową na Ziemi, a główna część wymiany handlowej zachodzi z Chinami.
★ Specjalny Region Administracyjny Hongkong zawiera w sobie kilka mniejszych regionów, takich jak wyspa Hongkong, półwysep Koulun, wyspa Lantau i kilka innych, mniejszych wysp. W mieście znajduje się Port Wiktorii, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych portów na świecie.
★ Pewnym zaskoczeniem może być fakt, iż samochody w Hongkongu poruszają się po lewej stronie jezdni, natomiast w samym Chinach ruch jest prawostronny.
★ Jak wynika z badań przeprowadzonych w roku 2010, w Hongkongu przebywa około 7.055.000 ludzi mieszczących się na zaledwie niespełna 700 kilometrach kwadratowych.
★ Zgodnie z kulturą i tradycją Hongkongu, jeśli podczas świętowania urodzin danej osoby, wśród potraw znajdzie się długi makaron, osoba ta może liczyć na długie życie. Taka ciekawostka.
★ Mieszkańcy i biznesmeni przebywający w Hongkongu lubią bardzo dokładnie stosować się do zasad Feng Shui.
★ Podczas ceremonii pogrzebowych palone są rzeczy należące do zmarłego, które mogą pomóc mu w życiu pozagrobowym.
★ Na wyspie Cheung Chau, między kwietniem a majem, odbywa się coroczny festiwal, podczas którego schlebia się głodnym duchom, jakie według wierzeń mają przebywać na wyspie.
★ Hongkong miał kilku ciekawych mieszkańców. Z tego miejsca pochodzą na przykład Bruce Lee i Jackie Chan.

Ze względu na przyjęcie Ustawy Zasadniczej, istnieje wiele różnic pomiędzy systemem administracyjnym Chin oraz tym obowiązującym w Hongkongu. Jeśli chcemy odwiedzić miejsce będące prawdziwą mieszanką kultury wschodniej i zachodniej, Hongkong będzie najwłaściwszym wyborem.