• Sycylia

    Z Villa San Giovanni do Messyny pierwszy raz płynąłem – naście lat temu. Patrząc na piętrzące się grzebienie fal myślałem o Odysei, bo przecież przez Cieśninę Messyńską mityczni boh...
  • Calabria

    Fakty na temat Kalabrii Nie ma wątpliwości, że Włochy są jednym z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów z całego świata. Kraj ten ma w sobie wiele pięknych plaż,...
  • Kalabria

    Kiedy przejeżdżałem z Sorrento do Salerno wykutą w skale trasą – Costa Amalfitana, byłem zachwycony architekturą miast wiszących nad wodą morza. Mieniące się w słońcu kopuły ob...

Kuba - Hawana:

kubaKuba ponownie otwiera się na świat. To najlepszy moment aby skorzystać z jej uroków. Wyspa wciąż posiada swój specyficzny klimat, który jakby stanął w miejscu wiele lat temu ale powoli dostosowuje się do potrzeb i wymagań turystów. Już niedługo może stać się kurortem jak jeden z wielu, warto więc jak najszybciej odwiedzić rajskie kubańskie plaże oraz legendarną Hawanę.

W 2006 r. Fidel Castro zabronił podpływania zagranicznym promom wycieczkowym do wybrzeży Kuby, na szczęście w 2011 roku jego brat Raul zniósł ten zakaz, co było jednym z przełomowych momentów stopniowego otwierania się Kuby na świat i zagranicznych turystów. Minister turystyki Jose Manuel Bisbe w 2011 roku określił tę zmianę jako odnowienie dawnej polityki „pro-turystycznej”. Kuba otwiera swe porty na wycieczkowce, swój ląd na turystów a szkoły na uczestników kursów hiszpańskiego w Hawanie, którzy szlifują swoje umiejętności łącząc przyjemne z pożytecznym.

Kuba to wyspa, w której żyłach płynie gorąca krew a do zaoferowania ma zarówno ciekawą kulturę, specyficzną kolonialną architekturę jak i bogactwo natury.

Jako składowa Karaibów, Kuba może pochwalić się rajskimi, dziewiczymi, nie zniszczonymi jeszcze przez turystykę plażami takimi jak Cayo Largo del Sur czy Cayo Coco, barwnymi rafami koralowymi, które zachwycą nawe najbardziej wymagającego nurka oraz pieknymi łańcuchami górskimi  Sierra Maestra i Sierpa del Rosario dla miłośników wysokości, a wszystko to zanurzone w karaibskim klimacie, gdzie średnia temperatura w roku nie spada poniżej 21°C.

Nowożytna kultura na Kubie kształtowała się przez pięć wieków, sami Kubańczycy natomiast mimo gospodarczych problemów w kraju potrafią cieszyć się z małych rzeczy i doceniają każdy dzień życia. Kubańczycy są narodem pogodnym, a swoją radość zwykle wyrażają poprzez swój gorący narodowy taniec  – salsę. Dużą popularnością zatem cieszą się na Kubie kursy salsya więc u źródeł pochodzenia tego tańca.  

Kuba to również perła architektoniczna budownictwa kolonialnego.  Stare, odrapane, niszczejące ale jednocześnie kolorowe i urokliwe budynki starej Hawany są jedną z najpiękniejszych atrakcji miasta. Charakterystyczne barwne samochody z lat 40, 50tych z czasów rewolucji wciąż jeżdża po ulicach i są żywą legendą motoryzacji, wprawiając w zachwyt turystów.

Jakie przyjemności „dla ciała” oferuje nam Kuba? To z niej pochodzi drink mojito - idealne połączenie, kruszonego lodu, kubańskiego rumu (najpopularniejszy to Havana Club) i świeżej mięty. Na wyspie warto spróbowac i zakupić wyśmienitą kubańską kawę, a sławnych na całym świecie kubańskich cygar nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Na ramiona koniecznie trzeba zarzucić guayaber’ę – zwiewną ale nienagannej jakości kubańską koszulę w sam raz do noszenia w gorącym klimacie.

Warte podkreślenia jest przede wszystkim to, że na Kubę nie dotarł jeszcze wszechobecny kicz i komercja, co sprawia, że wyspa jak i jej wytwory są jedyne w swoim rodzaju. Jedynie wizerunek Che Guevary, który stał się „ikoną popukltury” znany i powielny jest na całym świecie, jednak w tym przypadku jest to „towar” eksportowy pochodzenia kubańskiego a nie motyw zaczerpnięty z zewnatrz.  Na koniec coś miłego dla ucha – kubańska muzyka, której płytę warto przywieźć ze sobą do domu, gdyż potrafi rozgrzać nawet najbardziej chłodne i ponure, jesienne wieczory.

Jak poruszać się po Hawanie? Oczywiście można skorzystać z masowych środków transportu jednak z pewnością większą frajdę poczujemy poruszając się rykszami rowerowymi lub motorowymi zwanymi coco lub colectivos czyli prywatnymi taksówkami, które mają swoje trasy na których mozna do nich wsiadać i wysiadać w każdej chwili płacąc za fragment drogi, którą przejechaliśmy zazwyczaj ok. 20 pesos kubańskich.

Bez względu na to czy wybierasz się na Kubę na wypoczynek, zwiedzanie, naukę hiszpańskiegoczy korzystanie ze sportów wodnych zrób to już teraz! Póki spowita zapachem cygar Kuba wciąż ma swój niepowtarzalny klimat...